Wednesday, January 31, 2007

Latrell je još uvek u centru pažnje

Jedan od ljudi koji su se mogli naći u ekipi iz prethodnog posta je i (usuđujem se da kažem) legendarni Latrell Sprewell, sa dijagnozom da u Panteon nije ušao zbog određenih simptoma manijakalnog ponašanja. Simpatisao sam ga dok je bio Warrior, u onoj ludačkoj runandgun eklektici, sa džordanovskim rešenjima u napadu. Svašta je radio trenerima, saigračima, momcima koji dodaju peškire i ostalima koji su se zaticali u njegovoj blizini u toku Latrellovih žutih minuta, ali ko bi rekao da je Spre svojevremeno (1989!) sa majkom svojih četvoro(!) dece, sklopio kohabitacioni sporazum(!) po kome je on plaćao mesečne sume dotičnoj Candace Cabill kako bi joj pomagao u odgajanju zajedničke dece. Moram da priznam da nisam znao za postojanje ovakvih sporazuma, a posebno intrigantan mi je način na koji je saradnja obnavljana. Recimo da je Latrell 1989. rekao Candace nešto poput "E, ja sam velika košarkaška zvezda i imaću zvezdanu NBA karijeru. Pored toga, voleo bih da imam i decu za koju neću imati vremena, ali mi ti tu dođeš kao rešenje. Jel važi da im ti budeš majka, a ja ću slati kintu svaki mesec?" Onda je Candace odgovorila "Važi". Latrell je zatim povremeno posećivao svog kohabitacionog partnera i prilikom tih poseta dolazilo je do inseminacije. I tako četiri puta. Dobrodušna Candace je u nekom trenutku preuzela brigu o još jednom detetu koje je Latrell napravio sa drugom ženom (o toj kohabitaciji nemamo podatke). Sve dok Latrell jednog dana nije došao kod Candace i rekao da želi da okonča lažnu vezu sa njom. Tada je smerna Kendi rešila da okrene list i pokrenula tužbu, tražeći odštetu od ni manje ni više nego $200.000.000. Mene zanima šta će dalje biti.

Tuesday, January 23, 2007

Nepostojeća ekipa



Nije me bilo mesecima na blogu, pa rekoh, hajde da napišem bar neki mali tekst, čisto da se zapljunem. Akcija koju nameravam da pokrenem ovom prilikom zove se "najbolja nepostojeća NBA ekipa". O čemu se radi? Hteo bih da vidim kakav tim bi mogao da se sastavi od najboljih NBA igrača iz proteklih dvadesetak godina, ali igrača koji se, iz bilo kog razloga, nikada nisu u potpunosti iskazali. Povrede, droga, nesreće, otprilike tim redosledom dolaze najveće opasnosti mladih igrača… Nema veze, da ne dužim, najbolje ću objasniti na šta mislim ako krenem sa primerima.

1. Penny Hardaway - šta reći? Novi Medžik, meka ruka, pregled igre, telo niskog krila, a rođeni plejmejker. Bio je McGrady pre McGradyija, bio je više po mom ukusu od Džejsona Kida, dominantniji na svoje tri pozicije od bilo koga u tom periodu ranih devedesetih, kada je stara garda polako napuštala Ligu. Recimo da on igra na poziciji dvojke u ovoj izgubljenoj ekipi, mada bi mogao da bude i nisko krilo. A zašto ne plej? Zato što je na poziciji pleja…

2. Bobby Hurley. Jedina sezona u kojoj sam zaista pratio NCAA je bila upravo ona u kojoj je Bobby predvodio Duke do titule. Bio je neverovatan, sa 20tak godina je imao zrelost i smirenost jednog Stoktona i mnogo, mnogo bolji šut. Saobraćajna nesreća je prekinula u prvoj sezoni karijeru momka koji je po mnogima trebalo da bude jedan od najboljih plejmejkera šutera u sledećoj deceniji, sličan Marku Prajsu, samo bolji.

3. Nisko krilo je rezervisano za nesrećnog Granta Hilla - čoveka koji je bio podjednako nesrećan u izboru ekipa i u povredama. Hill je, da je uvek bio zdrav, poput recimo Karla Malonea, mogao da ima bez problema proseke od preko dvadeset poena, 8 skokova i 8 asistencija, ali i dve - tri titule pride, jer je, za razliku od većine, oduvek imao pobednički mentalitet i bezgraničnu ljubav prema košarci, što potvrđuje činjenica da i danas igra u Orlandu.

4. Na poziciji centra, a možda i četvorke, nalazi se Brat Blizanac Hakima Olajuwona - Ralph Sampson. Bio sam zaista mlad kada je Hjuston tukao Lejkerse njegovim neverovatnim šutem, ali sam kasnije imao prilike da gledam snimke ovog bizarnog niskog krila u telu dugačkom 220cm. Mek šut, brzina, pregled igre, tehnika sa loptom i dominantnost u skoku bi mu omogućili da se njegovo ime uvek pomene u društvu Juinga, Robinsona, Šakila i pomenutog Hakima… Povreda ga je učinila tada najplaćenijim invalidom u NBA.

5. Ostalo je prostora u ovoj izgubljenoj petorci za još jednog igrača, eventualno za neko krilo ili centra. Da li bi to mogao da bude Larry Johnson? Ili je njegova igračka karijera bila odveć uspešna da bi ga se moglo tretirati kao promašaj. Ipak, "baka" je barem 50% svoje igra zasnivala na neverovatnim fizičkim predispozicijama, a one su sa povredom nepovratno nestale i ostavile ga samo sa jakom željom i jakim bolovima. Imao sam prilike da ga vidim, 1993-e, u mojoj tadašnjoj sali za basket kako sa lakoćom skoro lomi koš skokom od oko 3 metra iz mesta… ili kako vezuje 7-8, doduše evropskih, trojki. Da li bi tražena četvorka mogla biti Antonio McDyess, koga klinci sada znaju samo kao rezervnog centra Detroita. Podsetite se malo, idite na i pogledajte kakav je Antonio bio u mladosti.


Ne. Pozicija centra ili četvorke je rezervisana za Evropu. Za pionire iz komunističkog bloka. Za Arvidasa Sabonisa, koji nikad nije napravio telo za NBA, koji je prekasno otišao u Ameriku, koji je dodavao, ako ne bolje, a ono kao Divac, koji je, ma kako ga mi, kao navijači Srbije ili SFRJ mrzeli, bio najbolji trojkaš mešu centrima i najbolji centar među plejmejkerima. A to mesto deli sa našim Žaretom, o kome ne vredi trošiti reči. Dovoljno je pogledati prvo poluvreme utakmice protiv USA u Atlanti, ili njegov šou protiv Benettona 1992, kada je učinio Kukoča smešnim. Žareta košarka jednostavno nikad nije previše zanimala, ali to je njegova stvar. Ovo je ionako potencijalna lista. Na njoj ima mesta i za Rebraču, a nadam se da se na ovoj listi neće naći Amare Stoudemire.



Klupa ove ekipe je takođe jaka, na njoj sedi na prvom mestu Dražen, koji je poginuo nažalost tačno u trenutku kada je bio spreman i dobio priliku da pokaže u Americi ono što smo mi, koji smo ga kao klinci gledali, odavno znali: da je najbolji. I bio bi verovatno najbolji i u NBA na svojoj poziciji.

Pomenuću i mitsko leteće biće, Harolda Majnera, ko se seća, zna o čemu govorim. Dečku nikad nisu dali da igra. A imao je veći odraz i brzinu od Vinsa Kartera… Harold je postao urbana legenda, http-mit kome su posvećeni forumi i beskonačne diskusije. Viđen je na benzinskoj pumpi u Alabami, kako toči benzin i davi mušterije brbljanjem o košarci, živi u L.A. u kome sa majkom, vodi uspešan posao sa nekretninama, povremeno pohodi legendarne njujorške terene i tamo preslišava nadobudne klince, poginuo je pre deset godina, i tako dalje i tako dalje…

Ovom spisku ćete vi, cenjeni komentatori sa boljim sećanjem i hladnije glave, sigurno dodati još mnogo zaslužnih članova. Ja ću pomenuti još samo gojaznost (Oliver Miller). loše trenere (Jason Williams) i teške droge (Roy Tarpley), kao potencijalne prepreke na putu do košarkaškog panteona.

Monday, January 22, 2007

In da related article

Toronto je doista interesantan za gledanje i izaziva navijačke simpatije čak iako niste sentimentalno i geografski vezani, a njihov prošlonedeljni poraz od Dallasa (čiji smo svedoci bili pred malim ekranima tv prijemnika) je klasičan heartbreaker, utoliko više što je do njega došlo na onaj način. In da more related news, negde sam pročitao da evropski igrači (kojih u Torontu ima skoro koliko u Makabiju) zahvaljujući tome što dolaze iz fudbalskih podneblja donose u NBA crtu lucidnosti prilikom dodavanja jer su u fudbalu naučili da se lopta može poslati i u prazan prostor, a ne samo u ruke saigrača. Tako nešto. Ima smisla. Posebno ako ste videli ovo.

Wednesday, January 17, 2007

And not forever

Prvo koga zanimaju raptors utakmice moze da pogledaj ovaj link, deluje mi da drugih timova nema bas toliko, ali npr ima 2004-2005 NBA Champions - San Antonio Spurs (2005) za Mela da uziva u right way kosarci, a iskoristio bih ovu priliku i da mu zahvalim za odrzavanje bloga u zivotu.

Na moju zalost, nemam cime da doprinesem.

Naravno, ovo smo mogli očekivati


Mark Cuban (znam, ovo počinje da liči na antiCuban blog, šta da radim kad su drugi vlasnici mnogo manji enterpreneuri) je nastavio sa revolucionarnim potezima u WWW svetu (internet that is, ne World War W), i posle prodavanja jedne svoje firme Yahoou i druge AOLu, Mark je pokrenuo Dallas Mavericks Wiki. Moto je jasan: Editing of this site is open to all and we encourage everyone to share thoughts, comments and photos of their experiences with the Dallas Mavericks, ali nije verovatno da ćete moći da objavite sve što poželite. Inače, wikijem dominiraju opisi SVIH utakmica u tekućoj sezoni, a tu je i opsežna istorija, kameni temeljci u razvoju (npr. 1998 - 1999 imaju naslov Dirk and Nash Arrive), itd. Navalite.

Thursday, January 11, 2007

Magic je u zapravo u Teksasu, ne na Floridi

sl. 1

Nekome je to dosadno, ali volim da vidim kako se San Antonio ustaljuje u svom standardnom neatraktivnom-ultra-efikasnom modu. To obično znači utakmice u junu sa nekim iz istočne konferencije. Pojedinci u SA imaju i nadnaravne moći, za slučaj da ponestane veštine, snage i brzine (sl. 1). Elsewhere, Dalas i dalje živi u uverenju da je ovaj put to to. Položili su test sa Jutom (108 - 105) i Mark Cuban je već dao da se napravi fake šampionsko prstenje kako bi se igrači navikli na tu bižuteriju. Mark je otišao malo dalje i na svakom ringu naručio posebnu posvetu, ali je kod Dirkovog primerka došlo do typo-a ("Fukkin umlauts", požalio se Mark svojoj prijateljici S. koja je želela da ostane anonimna, "but, hey peachy, I now know what umlaut is. First thing tomorrow morning: on da blog I'll post some funny beef with David Stern regarding his jewish name and our German... thing... going on... right.").

Monday, January 08, 2007

Agent nula, hibači i ostale impresije posle dva meseca

Hot & Saucy department: Prvo, bio sam blago zapanjen saznanjem da Gilbert Arenas, najbolji košarkaš na svetu (ili tako nešto), ima tek 25 godina. To je zato što ne skupljam sličice i ne marim previše za Gilberta. Ili zato što je on predugo prisutan. Zato sam ignorant i trebalo bi da se stidim. Čovek postiže po 60 poena svako veče, uključujući frustrirajuće buzzer-beatere sa 11 metara, svaki poen isprati tajnovitim poklikom "Hibachi!", a saigrači rečju "Swag" opisuju ono što Gilbert radi na terenu. Webster dictionary definiše "Hibachi" kao " Etymology: Japanese, a charcoal brazier", a "Swag" kao "perhaps of Scandinavian origin; akin to Norwegian svagga, to sway, rock; akin to Middle Low German swacken, to rock", ali i kao "to arrange (as drapery) in swags". Hm. Wizardsi su gomila lingvista, to je jasno. Gilbert roka. Nonstop. Valjda se neće istopiti za par meseci.


No big deal department: To što je AI prešao u Denver više će značiti Filadelfiji. Denver će nastaviti svoju wanabee-serious-team-tumble-up-and-down avanturu. Pošto Leri Braun sad sme da uđe u klupske prostorije, Filadelfija će imati priliku da se izbalansira i napravi jasniji plan za naredne sezone.
Xmas warmth department: Juta igra lepu košarku, to je takođe blago frapantno. Ne toliko što imaju dobar skor, koliko to što se mogu posmatrati sa zadovoljstvom. Generacije osakaćene gledanjem Stockton-Malone osovine sad se oduševljavaju Deronom, Buzerom i Memetom. Nadam se i urednici OBN-a.
Lame & lazy ranking department: Bulsi se vraćaju u vrh istoka, gde im je mesto. Nemediokritetski timovi od kojih se očekivao kvalitet su Feniks, Dalas (koji će svakako u nekom trenutku pući), San Antonio, Klivlend i Detroit. Nemediokritetski timovi koji su nadmašili očekivanja su LAL, Juta, Vašington i Orlando (u silaznoj putanji). Ostali su u mulju.
Sad story department: LA Clippers, NOOCH.
Ragging Bull department: Majami.
Shocking department: Njujork ima winning percentage iznad 20%.

OBN daje

Nije neka novost, ali je meni super što posle puno vremena mogu da gledam NBA utakmice, pa još uživo. Sinoć je bila prva takva, Memfis - San Antonio, ne baš impresivan gledalački debi, ali ipak. I da vidim zašto se Memfis razmontirao ove sezone. Nažalost, utakmica sa Spursima nije način da se to sazna. Ali sam zato saznao da SA igra metodsku košarku i da Greg Popović ima neku foru koju zove step. Koliko sam shvatio to je neka vrsta treninga koji poboljšava kretnje u odbrani i koju Tim Dankan upražnjava u julu. Komentatori na OBN su bili vrcavi all the way, pa se moglo čuti i da bi Damon Stoudamire bio čudo da se manje družio sa mari'uanom. Meni je ipak highlight trener Grizlisa Toni Barone. Kad se zovete Toni Barone onda sigurno imate brata po imenu Karmajn. Karmajn živi u predgrađu Nju Džersija i svako veče u sobi iza butcher shopa sa Vinćencom (a.k.a. Vinijem) i Frankom (a.k.a. Frenkijem) broji teško stečeni novac. Povremeno Karmajn pozove Tonija. Taj razgovor izgleda najčešće ovako:
K: E, kako je?
T: Fino, šetam Bobija (Bobi je Tonijev foksterijer, prim. aut.)
K: Treba mi bratska usluga.
T: Slušam.
K: Vini i ja smo tipovali neke rezultate, vi i Bulsi, vi i Kavsi, vi i Baksi...
T: Čekaj, Karmelo...
K: I to smo, da, vi i Denver, vi i Juta, vi i ...
T: Čekaj...
K: Šta da čekam?
T: (posle pauze) ... ništa, izvini, nastavi.
K: Javiće ti se Poli sa kompletnom listom.
T: Ok, važi.
Klik.

Memfis postiže u proseku 120 poena sa Baroneom kao HC-om. Nadam se da će sledeće nedelje biti nešto zanimljivo.